Strona główna » Aktualności » Jaki interfejs audio warto kupić ?
Systemy płatności
 • PayU
 • Sandander Consumer
Kontakt
 • Sklep muzyczny "Gama Witczak"
  ul. Jasnogórska 13
  42-200 Częstochowa
  woj. śląskie
  NIP: 949-129-85-44
 • E-mail:sklep@gamawitczak.pl
 • Telefon(34) 365 13 29
 • Fax(34) 365 13 29
 • Godziny działania sklepuponiedziałek - piątek 10:00 - 18:00 sobota 10:00 - 13:00
Opinie o produktach

Jaki interfejs audio warto kupić ?

Data dodania: 25-03-2021

Co to jest interfejs audio ?

Interfejs audio zwany również kartą dźwiękową odpowiada za połączenie naszego instrumentu lub mikrofonu z komputerem.
Dzięki temu możemy samodzielnie tworzyć i uwieczniać muzykę nie wychodząc z domu.
Istotnym elementem jest oprogramowanie muzyczne, najczęściej zwane DAW, które powinno się znajdować na naszym komputerze aby rejestrować wszystkie sygnały wysyłane. Interfejs jest urządzeniem które wprowadza sygnał do komputera ale także ma możliwość wysyłania sygnału w drugą stronę np.: do monitorów studyjnych itd.
Komputer posiada takie funkcje przez zintegrowaną kartę muzyczną, lecz w praktyce wypada to dużo słabiej.
Interfejsy wyposażone są w dużo lepsze przetworniki analogowo-cyfrowe oraz  cyfrowo-analogowe co ma wpływ na jakoś dźwięku który nagrywamy czy też odtwarzamy. Jakość dźwięku to jedno natomiast zewnętrzny interfejs daje nam dużo większe możliwości co do ilości wejść i wyjść w tym wejścia mikrofonowe oraz instrumentalne tak zwane wysokoimpedancyjne do podłączenia np.gitary elektrycznej z regulacją głośności. Praktycznie każdy interfejs wyposażony jest w wyjście słuchawkowe o dobrej jakości co daję nam możliwość podłączenia profesjonalnych słuchawek uzyskując dźwięk bez szumów i zniekształceń.


Jaki interfejs wybrać?

Aby wybrać odpowiedni interfejs musimy przede wszystkim wiedzieć jakie mam mieć zastosowanie.
Ważnym elementem jest określenie czy będziemy nagrywać pojedyncze ścieżki czyli np.: nagrywamy tylko wokal lub instrument, czy na przykład nagrywamy kilka ścieżek np.: pianino z wokalem, albo cały skład np.: pianino, gitarę, wokal, skrzypce.
Interfejsy w standardzie powinny być wyposażone w wyjścia słuchawkowe, wyjścia pod monitory studyjne lub efekty, oraz wejścia pod które podpinamy instrument czy mikrofon. Wejścia mikrofonowe powinny być wyposażone w zasilanie phantom.
,,Daring monitoring'' jest przydatną funkcją która pozwala na odsłuchanie tego co się śpiewa bez opóźnień na słuchawkach.
Mikrofony podłączamy wejściami XLR, natomiast instrumentalne jack 6,3mm oznaczane też wejściami hi-z.
Warto wiedzieć że jeśli chcemy użyć kontrolerów starszej generacji to warto aby interfejs było wyposażony w wyjścia i wejścia tradycyjnego midi. Wszystkie nowe kontrolery obecnie podłącza się za pomocą kabla USB.

Koszt interfejsu?

Aby stworzyć studio domowe to nie musimy od razu wydawać dużych pieniędzy na zakup interfejsu!
Rozpiętość cenowa tego typu sprzętu jest bardzo duża gdzie koszty zaczynają się od kilkudziesięciu złotych do kilkunastu tysięcy które praktykowane są w profesjonalnych studiach nagrań. Poświećmy uwagę sprzętowi z budżetowej półki na który każdy zaczynający przygodę z nagrywaniem dźwięku będzie mógł sobie pozwolić.
W pełni dobrej jakości interfejs z darmowym programem do nagrywania możemy kupić już od około 400zł
np.: Presonus AudioBox iOne USB interfejs audio, PreSonus AudioBox USB 96 25th – Interfejs Audio USB , PreSonus Studio 24c – Interfejs Audio USB-C itd. oczywiście są to interfejsy posiadające od 1 do 2 kanałów.alt          alt             alt

Jeśli interesuje nas większa ilość kanałów to bardzo dobrą opcją jest np.:PreSonus Studio 68 – Interfejs Audio USB 2.0 co jednak wiąże się z trochę wyższą ceną.

                                     altWarto zwrócić uwagę na oferty zestawów które robi producent bardzo często możemy wtedy kupić taki zestaw dużo taniej niż kupując osobno każdy z element np.:PreSonus AudioBox USB 96 Studio 25th Zestaw do nagrywania, Zestaw do nagrywania Presonus MXL.
alt alt

Warto wiedzieć że im więcej przeznaczymy na zakup interfejsu tym więcej będzie posiadał możliwości co się wiąże z jakością przesyłanego dźwięku.

Podsumowując

Bardzo prosty Interfejs markowej firmy w budżetowej cenie dużo lepiej się sprawdzi w nagrywaniu dźwięku niż komputer ze zintegrowaną kartą dźwiękową.
Plusy: komfort pracy ponieważ wszystko mamy pod ręką, mały kształt (możemy spokojnie go postawić na biurku), i najważniejsze zdecydowanie lepsza jakość dźwięku co dla każdego muzyka ma największe znaczenie!.

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności