Strona główna » Aktualności » Jaką harmonijkę wybrać na początek?
Systemy płatności
 • PayU
 • Sandander Consumer
Kontakt
 • Sklep muzyczny "Gama Witczak"
  ul. Jasnogórska 13
  42-200 Częstochowa
  woj. śląskie
  NIP: 949-129-85-44
 • E-mail:sklep@gamawitczak.pl
 • Telefon(34) 365 13 29
 • Fax(34) 365 13 29
 • Godziny działania sklepuponiedziałek - piątek 10:00 - 18:00 sobota 10:00 - 13:00
Opinie o produktach

Jaką harmonijkę wybrać na początek?

Data dodania: 27-02-2021

alt

 

Jaką harmonijkę powinienem kupić jako początkujący?

Istnieje wiele pytań, które regularnie pojawiają się przy wyborze harmonijek ustnych. Jednym z najczęstszych jest „Co mam kupić, żeby brzmiało jak [wstaw nazwę wykonawcy]?” lub „Jak nauczyć się podciągów i obniżeń?”. Jednak najczęściej pojawia się pytanie: „Jaką harmonijkę powinienem kupić jako początkujący?” Wymijająca i najprostsza odpowiedź brzmi „Hohner Special 20” i w 70% przypadków jest to prawdopodobnie poprawna; większość ludzi zadających to pytanie chce stosunkowo niedrogiej, ale wytrzymałej harmonijki, którą można łatwo robić podciągi i obniżenia oraz która nie będzie ich ograniczać w miarę robienia postępów. Ważne żeby nie była również kosztownym wydatkiem, jeśli ich zapał do gry szybko minie . Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej złożona, więc przyjrzyjmy się bliżej różnym opcjom.

Chromatyczna czy diatoniczna?

To jest pierwsze pytanie, jakie należy zadać. Istnieją oczywiście inne warianty harmonijki, takie jak Oktawowe czy Tremolo, ale są to instrumenty dość niszowe, które omówimy później. W większości przypadków klienci, którzy chcą zacząć grać na harmonijce ustnej, nie myślą o harmonijce chromatycznej, być może dlatego, że jest ona postrzegana jako trudniejsza do opanowania, lub jako instrument, na którym można się nauczyć grać po osiągnięciu biegłości na harmonijce diatonicznej (pogląd ten niekoniecznie jest słuszny, jednak jest dość powszechny).

Przyjrzyjmy się zatem najpierw różnym opcjom harmonijek diatonicznych.

Harmonijki diatoniczne

Właśnie ten instrument ma na myśli większość ludzi, słysząc słowo „harmonijka ustna”. Zwykle z 10 otworami i zdolnością do podciągania bądź obniżania dźwięków. Harmonijki diatoniczne w związku ze swoją konstrukcją są dość ograniczone jeśli chodzi o zakres dźwięków. Te ograniczenia można do pewnego stopnia zmniejszyć dzięki technice harmonijkarza - obniżenia i podcjągi - oznaczają, że można tworzyć dźwięki, które nie występują naturalnie w instrumencie - ale ogólny zakres jest nadal dość wąski. Dlatego też profesjonalni harmonijkarze grający na harmonijkach diatonicznych zazwyczaj posiadają kilka modeli w różnych tonacjach.

Tak więc, jeśli chcesz grać bluesa lub np. folk w stylu Boba Dylana, najlepszym rozwiązaniem jest harmonijka diatoniczna. Pamiętaj tylko, że będziesz potrzebować więcej niż jednego instrumentu, jeśli zamierzasz grać utwory w różnych tonacjach.

Spójrzmy teraz na to co proponują nam najpopularniejsi producenci harmonijek:

Hohner

Hohner jest najbardziej znanym producentem harmonijki ustnej i produkuje szeroką gamę modeli. Oto moje najlepsze propozycje dla początkujących (cena poniżej 150 zł):

Blues Band: to jeden z najtańszych modeli firmy Hohner, który gra stosunkowo dobrze, biorąc pod uwagę cenę. W przeciwieństwie do innych podobnych harmonijek na poziomie podstawowym, które są produkowane w Chinach, kontrola jakości jest dość przyzwoita, a dźwięk jest w miarę czysty, chociaż nie szczególnie głośny. Zadęcie jest stosunkowo łatwe, a plastikowy grzebień ułatwia utrzymanie go w czystości.

Specjal 20: To moim zdaniem najlepszy wybór dla początkujących (i każdego, kto chce mieć świetnie brzmiącą harmonijkę bluesową z plastikowym korpusem, która nie kosztuje fortuny). Jest znacznie głośniejszy niż chińskie modele Hohnera (Special 20 są produkowane w Niemczech), a podciągi i obniżenia znacznie łatwiejsze i bardziej płynne. Prawdopodobnie najlepsza harmonijka na rynku w swoim przedziale cenowym.

Marine Band Classic: Moim zdaniem jest to jedna z najlepiej brzmiących harmonijek ustnych w ofercie Hohnera. Dość łatwa jeśli chodzi o podciągi i obniżenia, a większość tonacji kupimy poniżej 150 zł. Jedyne wady to drewniany korpus, który jest mniej szczelny od plastikowego i podatny na pęcznienie oraz tradycyjna konstrukcja na gwoździe, która utrudnia wymianę stroika. Modele Deluxe i Crossover z serii Marine Band rozwiązują te problemy, ale znacznie przekraczają zaplanowany budżet 150 złoty.

Seydel

W przeciwieństwie do Hohnera, Seydel produkuje wszystkie swoje harmonijki ustne w Niemczech. Dlatego w naszym budżecie mieszczą się tylko dwa modele:

Session Standard: Jest dość podobny do Hohner’s Special 20. Ma plastikowy grzebień i trwałe stroiki wykonane z mosiądzu. Jakość wykonania jest dobra i daje ładny, czysty dźwięk. Podciągi i obniżenia są stosunkowo łatwe do zagrania, choć nieco trudniejsze niż w modelu Special 20 Hohnera. Jeśli możesz wydać odrobinę więcej to bardzo dobrym wyborem będzie Session Steel, który kosztuje około 200 zł. Ma ten sam korpus, ale jego stroiki wykonane są ze stali nierdzewnej i zapewniają jaśniejszy, wyraźniejszy dźwięk i znacznie wydłużają żywotność instrumentu.

Model Solist Pro: Ma drewniany korpus, podobnie jak Marine Band, ale ma znacznie lepsze uszczelnienie, więc jest mniej wrażliwy na wilgoć.

Suzuki

Suzuki ma długą historię produkcji harmonijki ustnej do celów edukacyjnych, głównie dlatego, że od lat sześćdziesiątych XX wieku stanowi ona filar nauczania muzyki w japońskich szkołach. W szczególności Airwave jest doskonałym instrumentem dla dzieci do stawiania pierwszych kroków na harmonijce ustnej. Jednak dla naszych celów będziemy trzymać się harmonijek dla dorosłych:

Harpmaster: Jest to model najpopularniejszy w przypadku firmy Suzuki, produkowany w Japonii i wyposażony w plastikowy korpus i sygnowane przez Suzuki stroiki z fosfor-brązu. Ma tradycyjną konstrukcję pokrywy, a dźwięk jest zbliżony do tego z modeluSpecial 20, chociaż jest nieco cichszy i trochę mniej bluesowy.

Bluesmaster: Ma te same podstawowe materiały co Harpmaster, ale ma bardziej nowoczesny design, który nadaje mu wygląd i styl bardzo podobny do Special 20.

Inne Japońskie modele Suzuki nie mieszczą się w zakładanym budżecie, ale jeśli możesz wydać nieco ponad 200 zł, Manji będzie doskonałym wyborem. Ma kompozytowy grzebień, który zapewnia bardzo dobry dźwięk jak w przypadku drewna, ale jest bardzo szczelna. To naprawdę świetna harmonijka, którą można łatwo porównać do Crossovera Hohnera.

Jest oczywiście jeszcze wielu innych producentów, którzy tworzą świetne harmonijki ustne, ale te trzy marki powinny być punktem wyjścia w przypadku harmonijek diatonicznych.


Harmonijki chromatyczne


Harmonijki chromatyczne są nieco większe, bardziej złożone i droższe niż diatoniczne. Zwykle działają dzięki dwóm zestawom płytek stroikowych ułożonych jedena na drugiej, zestrojonych o pół tonu. W większości przypadków suwak ze sprężyną służy do kierowania przepływu powietrza do górnych lub dolnych otworów, umożliwiając w ten sposób zagranie pełnej chromatyki, w pewnym sensie, eliminując potrzebę zakupu wielu harmonijek w różnych tonacjach.

Na potrzeby tego artykułu budżet ustalamy na kwotę 700 zł koncentrujemy się na najpopularniejszym 12-otworowym rozmiarze harmoniki chromatycznej:

Hohner Chrometta: Są to stosunkowo niedrogi model wyprodukowany w Chinach. Można go znaleźć w różnych rozmiarach, od 8 do 16 kanałów. Stanowi dobre wprowadzenie do gry na chromatyku, ale nie ma brzmienia takiego jak w przypadku droższych modeli.

Hohner Discovery 48: Jest to wyjściowy model chromatyczny z fabryki Hohnera produkowany w Niemczech, posiadający grzebień z ABS-u. To najlepszy wybór dla początkujących z serii chromatyków Hohnera, ponieważ jest zarówno trwały, jak i odporny na wilgoć.

Hohner Chromonica 48: Jest to świetnie brzmiąca harmonijka, która również została wyprodukowana w Niemczech.  Ma tradycyjną konstrukcję, z korpusem wykonanym z drewna gruszy. To coś w rodzaju "Marine Band Classic w chromatycznej formie".

Hohner CX12: Z punktu widzenia grywalności i konserwacji powinien znajdować się wysoko w hierarchii chromatyków. Jest niezwykle łatwy do rozkręcenia w celu wyczyszczenia wewnątrz. Jego brzmienie jest wyraźne, nawet w górnych rejestrach i jest dostępny w wielu tonacjach.

Seydel Deluxe Chromatic: To jedyna harmonijka chromatyczna Seydela mieszcząca się w naszym budżecie. Jest dość podobny do Hohnera Chromonica 48, ale ma grzebień wykonany z ABS-u, dzięki czemu jest bardziej odpowiedni dla początkujących, ponieważ nie pęcznieje. Seydel oferuje również podobny model z trwalszymi stroikami ze stali nierdzewnej (Deluxe Steel Chromatic), ale jest on znacznie droższy.

 

W sprawie wszelkich uwag lub pytań prosimy o kontakt mailowy sklep@gamawitczak.pl lub telefoniczny 34 3651329


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności